LADUREE PARİS

Baby shower partimi yaptığım mekânı ne kadar sevdiğimi bilenler biliyor. Baby shower partimde sunulan ikramlıkların lezzeti ve kalitesi, mekânın ferahlığı ve merkezde olması, ekibin anlayışı ve titiz çalışması beni başka bir yer arayışına sokmadan yine USLA’ya yönlendirdi. Bu nedenle Mira’nın 1 yaş partisini de 45 kişinin katılımı ile kahvaltı şeklinde USLA’da gerçekleştirmeye karar verdik. Lezzet ustalarının elinden çıkan her şeyin tadı yine çok güzeldi. Mira’nın 1 yaş doğum günü için bir sürü konsept aklıma geliyordu ama hepsi çok fazla yapılmıştı. Bizim konseptimiz daha önce hiç yapılmamış, bahar renklerine uygun ve iç açıcı olmalıydı. Uzun arayışlar sonucunda konseptimizi, hem renklerine hem de tadına bayıldığım, macaronların vazgeçilmez adresi, bir Fransız klasiği olan Ladurée Patisserie ve macaron olarak belirledim. Evet, pastane teması da çok yapılmıştı ama hiçbiri bir Ladurée değildi. 

Renklerimiz lila ve buruk fıstık yeşili olacaktı. Öncelikle temamızın başrol oyuncusu macaronlarla olan maceramı anlatmalıyım. Doğum gününde iki adet büyük macaron kulesi yapmayı hedeflemiştim. Bu kuleler şeker büfemde göz dolduracak, misafirlerimiz beğendikçe ben gururdan kabarıp duracaktım. Macaron yapmak ne kadar zor olabilirdi ki? Yine kendi ellerimle bu doğum gününü hazırlamak istediğimden macaronları ben yaparım, pek de güzel yaparım dedim ve Zeynep Yümlü’nün atölyesinde nam-ı diğer mutludukkan’da verdiği macaron kursuna gitmekle işe başladım. Kurs harika geçti, macaronları güzelce yaptım. Ancak gelin görün ki macaron yapmak o kadar basit bir iş değildi, çok titiz çalışma ve sabır gerektiriyordu. Kurstan sonra doğum gününe kadar bolca vaktim olduğundan en güzel macaronları yapacağıma çok emindim. Son güne kadar defalarca deneme yaptım bir tuttu bir tutmadı, içime sineni oldu sinmeyeni oldu. Denemelerim arasında daha güzel yaptıklarım da olmuştu ama doğum günü sabahına yetiştirme çabasından ve stresten olsa gerek, doğum günü için bir gece önceden yaptığım macaronlarımı kuleye dizemedim. Ama neyse ki renkleri temaya uygun olmuştu da içim biraz olsun rahattı. Ayrıca macaronlarımın tadı, onları yiyen misafirlerimiz tarafından da çok beğenilince daha da mutlu oldum. Kısaca şeker büfesinde bulunan bezeler, cupcake ve macaronlar benim mutfağımdan çıktı.

Gelelim detaylara; Konseptimiz Laduree olduğu için ve gerçek Laduree kutuları kullanmak istemiştim. Bu nedenle çok çok önceden Laduree mağazasından alışveriş yaptım. Bu alışverişten elimde kalan açık pembe, koyu lila ve gri Laduree kutularım ve kurdelelerim tabiki şeker büfemin olmazsa olmaz dekoruydu. Yine konsept renklerine uygun badem şekerlerimiz; çikolatadaki birinci sınıf kalitesi ve tadıyla ünlü Valonia’dan alındı. Bunun dışında şeker büfemde kullandığım bütün cam malzemeler, pileksi standlar (daha önce özel olarak bir arkadaşıma yaptırmıştım) ve pastanın durduğu metal stand (www.ikea.com.tr) bana ait. Çanak çömlek çok sevdiğimden ciddi bir mutfak eşyası portföyüm var. Cam şekerlik ve ayaklı cupcake fanuslarım Madame Coco’dan, limonataları koyduğum karaf bardakları ise  Hepsi Burada‘dan satın almıştım. Temamıza uygun renkteki lila kağıt pipetlerim ise Eminönü’ndeki pasta malzemeleri satan Coşan Pastacılık’tan, Karafların etrafından sarkıttığım beyaz biyeli lila renkteki kurdeleleri ise Tahtakale’de bulunan Boxcity’den aldım.

Kağıt ponponları yaptığım pelur kağıtları, lila rengindeki peçeteleri, amerikan servis olarak kullandığım dantel kağıtları, misafirlere verilecek hediyelikleri koyduğum craft torbaları ve balonları Eminönü’ndeki çeşitli mağazalardan aldım.

Masaların üzerine dekor olarak koyulması ve Laduree kutusu görüntüsü yaratması amacıyla strafor küpler kestirdim. Bazı misafirlerimizin anı olarak bu küpleri de alabileceğini düşündüğümden bu küplerden davetli sayısı kadar hazırlayıp masalara yerleştirdim. Küp şeklindeki straforları su bazlı duvar boyası ile lila rengine boyadıktan sonra üzerine konsepte uygun olarak tasarlanmış şeffaf etiketleri yapıştırdım. Gold renkli 1 rakamını simli kartondan kestim ve silikon tabancası ile çubuklara yapıştırıp altına yine lila rengi kurdele bağladıktan sonra bu çubukları straforlara batırarak dekoru tamamladım.

Strafor beze kulelerimi, üzerine beze yapıştıracak olmam sebebiyle boyamayıp gold renginde folyo kağıt ile kapladım. Hazırladığım bezeleri erittiğim beyaz çikolata ile üzerine yapıştırdım. Büyük 1 rakamı şeklinde kesilen straforu gold renginde; masa üzerinde duran küp şeklindeki straforları lila renginde su bazlı duvar boyası ile (Marshall boya) iki kat boyadım.

Strafor beze kulelerim, küpler ve büyük 1 rakamı instagram hesabı üzerinden tanıştığım İnci Hanım strocakestraforpasta tarafından yapıldı.

Gelelim şeker büfemizin baş tacı muhteşem pastamıza, pastamızı tanımlamaya kelime bulamıyorum. Pastamız; zevkine ve işçiliğine sonuna kadar güvendiğim, 1 yaş doğum günü pastasını kesinlikle O yapmalı dediğim Zeynep Yümlü’nün sihirli ellerinden çıktı. Hayal ettiğimden de güzel olmuştu. Pastayı almak için mutludukkan’a gittiğimde pastayı görüp ağlamaya başladım. Harikaydı, müthişti, şahaneydi, keşke kesmek zorunda kalmasaydık da sonsuza kadar saklayabilseydim. Tekrar ellerinize sağlık Zeynep Hanım bu özel günümü daha da özel yaptınız.

Şeker büfesi arkasında patisserie görseli bulunan pano, üzerinde Laduree çelengi ile macaron görseli bulunan ve Mira 1 Yaşında yazan karşılama panosu, peçeteler üzerindeki karton “bon apetit” etiketleri, küp şeklindeki straforların üzerine yapıştırdığım ve gelen misafirlere verilmek üzere hazırlanan hediye torbaları üzerindeki konsepte uygun etiketler Masalsı Partiler tarafından tasarlandı. Laduree çelengi ve yazı karakteri bu konsept için çok önemliydi. Masalsı Partiler’le yapmış olduğumuz detaylı ve uzun konuşmalar sonucunda hayalimdekini yansıtan, beni çok mutlu eden ve içime sinen bir tasarım ile karşılaştım.

Mira’nın doğum gününe katılarak bu özel günümüzde heyecanımızı paylaşan misafirlerimize verilmek üzere hazırlanan macaron şeklindeki hediyelik sabunlar, instagram üzerinden tanıştığım, işine, ilgisine, pozitif yaklaşımına ve titizliğine hayran kaldığım Aslı Hanım instagram hesabı @sabunboutique tarafından yapıldı. Bu sabunları Eminönü’nden aldığım craft torbaların içine yerleştirdim. Hediyelik torbaların önünde duran 20 cm yüksekliğindeki beyaz ahşap eskitme harfler ise Ahşap Dekor tarafından özel olarak kesildi ve boyandı.

Ve tabiki sonsuza kadar kalacak olan harika anların fotoğraflarını doğum fotoğrafçım Burcu Ertur çekti.

Bu özel günümüzü güzelleştirmek için katkıda bulunan herkese ve misafirlerimize çok teşekkür ederim.

Sevgiler

 

BALONLAR BAŞ KÖŞEYE

Balonların mutlulukla bir ilgisi olmalı değil mi? Yaşınız kaç olursa olsun anında içinizdeki çocuğa ulaşır, yüzünüzde kocaman bir gülümseme yaratır.&n

SOFRALARINIZI ÇİÇEKLENDİRİN

SUKULENTLERİ MERCEK ALTINA ALIYORUZ

UNICORN TEMALI PARTİLER

PANTONE 2017'NİN RENGİ

Daha Fazlası
Instagram
Sayfa Ba?yna Dön