LITTLE POSERS RÖPORTAJI

Bugün, özellikle anne ve anne adayları başta olmak üzere herkesin severek takip ettiği, özel konseptleriyle küçük meleklerin unutulmaz karelerini çeken, her fotoğraf karesiyle bakanları rüyalara götüren Little Posers markasının sahibi Gizem Hanım ile birlikteyiz. 

Mutluluğun resmi çizilir mi bilmiyoruz ama mutluluğun fotoğrafını Little Posers’ın çektiği kesin… Sevgili Gizem ve Dehan Topkara’nın kurduğu hamile, doğum ve yeni doğan fotoğrafçılık Little Posers hakkında merak edilenleri bu röportajımızda okuyacaksınız.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

1- 2011 yılında Betwin Us ile gerek stiliniz gerekse çekimleriniz sayesinde Türkiye’nin önde gelen ilk moda bloggerları arasında yerinizi almışken; bir yandan da kurumsal hayatınızda kariyer basamaklarını hızla çıkıyordunuz. Sonra, bir anda her şeyi bir kenara bırakıp hayatınızda yepyeni bir sayfa açtınız. Bu süreç nasıl gelişti bize biraz anlatır mısınız?

Fotoğraf çekmek her zaman hayatımın vazgeçilmez bir parçasıydı, bahsettiğiniz gibi ilk profesyonel moda çekimlerine Betwin Us ile imza atarken bir yandan gezi çekimlerimi Gizli Teras isimli bloğumda paylaşıyordum. Mühendislik üstüne MBA yaptıktan ve kurumsal hayatta uzun seneler geçirip yükseldikten sonra her şeyi bir kenara bırakıp kendimi tamamen fotoğrafa adamam açıkçası verdiğim en cesur karar oldu. Bunda oğlumun payı çok büyük. Daha hamileyken ona daha çok zamana ayırabileceğim ve yapmaktan keyif duyacağım bir işim olmasını istiyordum, oğlum doğduğunda bir arkadaşımın beni instagram’da etiketlediği bir yeni doğan fotoğrafçısına çekim yaptırdıktan sonra hem yaratıcılığımı hem de fotoğraf aşkımı bir arada yürütebileceğim işin bu olduğuna karar verdim.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

2- Marka isminiz Little Posers’a nasıl karar verdiniz?

Yurdumuzda genelde hep bir “isim - soy isim” fotoğrafçılık furyası var. Sanırım ben ismimi hiçbir zaman bu kadar önemli bulmadım :) İnsanlara daha samimi gelecek bir isim aradım. Bazı kelimeler Türkçe çok sevimli olmuyor, Küçük Pozcular demek istemedim ama insanların telaffuz edebileceği ve bildiği kelimelerden oluşan bir isim aradım. Birçok alternatif ürettim ve instagram’da kontrol ederek alınmamış olanları eleyerek Little Posers’a karar kıldım. Bana her çekimimde en güzel duruşları ile doğal pozlar veren miniklerim için en güzel isim oldu bence :)
 

3- Little Posers, kısa sürede çok büyük ilgi gördü. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Bunu tamamen özgün ve yaratıcı olmaya bağlıyorum. Bu işe girerken kimseyi tanımıyordum, sadece fotoğraflar çektim ve bunları yayınladım, gören aileler de geldi. Hiçbir zaman reklam vermedim, ya da bir stüdyo & tanıdık desteği görmedim. Çekim yaptığım ailelerin paylaşımı, işime gösterdiğim özenin kulaktan kulağa yayılması ve sürekli kendimi yenilemek için farklı şeyler yapma çabam ile bu noktaya geldim. Şu anda 53.8k takipçim var ve bunun 1 tanesi bile sahte değil. Takipçi, like ve yorumlarım tamamen organik. Ailelerde sunulan şeyin samimi ve gerçek olmasına inanın önem gösteriyorlar. Ben de 1 senede geldiğimiz noktadan gurur duyuyorum ve günden güne yayılan bir sevgi çemberi içinde olduğum için şükrediyorum.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

4- Little Posers sizinle başlayıp ekip halini aldı. Bizlere Little Posers ekibinden bahsedebilir misiniz? 

Bu işe başladığımda hamile ve yeni doğan kareleri çekmek üzere yola çıktım ancak zamanla doğum ve video için de ciddi bir talep oluştu. Yeni doğan çekimlerimizin yoğunluğundan doğumlara zaman ayıramayınca ikiz kardeşimi ekibe dahil ettik, kendisi de 17 yaşından beri fotoğraf çeken, Ifsak'ta eğitimini almış, farklı eğitmenlerden özel ders almış birisi olarak ekibe çok hızlı uyum sağladı. Duygu yüklü doğum kareleri ile çok kısa zamanda anneleri gönlünü kazandı. Eşim fotoğraf çekmeyi bana öğreten, 6 senedir moda blogunda profesyonel fotoğraflarımı çeken kişi olarak ekibimize dahil oldu. Çalıştığı işi bırakmak onun için de cesur bir karardı ama benim gibi o da bir gün bile pişman olmadı. Doğum hikâyesi, hamile, yeni doğan, 1 yaş videolarımızı çekiyor ve hamile & 1 yaş fotoğraf çekimlerimizde bana destek oluyor. 3 kişilik uyumlu ve birlikte çalışmaktan çok mutlu bir ekibiz. 
 

5- Yeni doğan çekiminin, doğumdan ne kadar süre sonra yapılması uygundur? 

İlk 3 haftaya kadar yapılabilir ancak bebeklerin ilk 10 gün sonrası gaz sancıları başlayabiliyor ve dünyaya uyum sürecinde günden güne ilerledikleri için uykuları da inceliyor. Bu sebepten ben 7-8. günde çekiyorum. En verimli çekimler bugünlerde oluyor.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

6- Peki yeni doğan çekiminin zamanını kaçıran annelerin, 3 – 5 aylık olmuş bebekleri için çekim yaptırması mümkün mü?
 
6 ay sonrası bebekler omurgalarını dikleştirip desteksiz oturmaya başladıklarında sepet içine ya da yatağa oturtarak çekim yapılabilir ancak bu yeni doğan çekimindeki bebeği uyutarak çektiğimiz konseptlerden çok, 1 yaş çekimlerinde kullandığımız bebeği eğlendirerek çektiğimiz konseptlerde olabilir.
 

Çekimlerinizde kullanılacak ekipman ve aksesuarlara çok büyük yatırımlar yaptınız. Bu da işinize ve markanıza ne kadar güvendiğinizi gösteriyor. Malzemeleriniz için ağırlıklı yurt dışından alışveriş yaptığınızı biliyoruz. Çeşit çeşit fonlar, sepetler, battaniyeler, tulumlar… Bu sayede çok geniş bir konpsept yelpazeniz oldu.
 

7- Bunca seçenek arasından seçim yapıp karar vermek çok zordur. Yapılacak bir çekimin renklerini ve konseptini nasıl belirliyorsunuz?

Çekim konsept ve renklerine ailelerle birlikte karar veriyoruz. Onları stüdyomda ağırlarken önce tüm fonların tek tek üstünden geçip beğendiklerini ayırıyoruz. Daha sonra aksesuar odasına geçip burada seçtiğimiz fona uygun kıyafete karar veriyoruz. Fonun rengi ve stili ile gidebilecek kıyafetleri seçtikten sonra sepet mi yatak mı, ahşap kase mi gibi birçok opsiyon içinden bebeği içine koyacağımız prop’u seçiyoruz. En son kızlarda saç bandı, erkeklerde başlık ve uyku arkadaşına karar verip bebeğimizi giydiriyoruz. Giyindikten sonra emzirip uykuya hazırlıyoruz, bebekleri mutlaka uyurken çekmeye özen gösteriyoruz.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

8- Her çekim öncesi bir hazırlık süreciniz oluyor. Bu hazırlık sürecinde neler yapıyorsunuz.

Her çekimde farklı bir şey denemeyi seviyorum. Yeni malzemeleri nasıl kombinleyeceğimi bazen önceden deneyerek karar veriyorum, bazen çekim sırasında doğaçlama ortaya çıkıyor. Mesela bugünkü çekim için dün canlı çiçekler alıp beyaz dallara yerleştirdim ve farklı çok hoş bir konsept oldu. Yarın için kuş yuvasına yeni bir dizilim deneyeceğim, sürekli aklımda yeni, farklı fikirler oluyor ve bunları her gün deneyebildiğim için çok şanslı hissediyorum.
 

Instagramda paylaştığınız çekimlerinizdeki bütün bebekler, melekler gibi uyuyor. İnanılmaz huzurlu ve mutlu görünüyor.


9- Bebekler için bu ortamı nasıl yaratıyorsunuz?

Minik meleklerimi uyutmak için önce tamamen doyana kadar emziriyoruz. Akabinde beyaz gürültü dediğimiz sesler eşliğinde otururken kucağıma alıp ellerini tutarak sallıyorum. Bebekler anne karnında sıkışık bir alanda oldukları için ellerini ve ayaklarını hareket ettirerek (çoğu zaman irkilerek) kendilerini uyandırıyorlar. Bunun olmaması için dalana kadar ellerini hafifçe vücuduna bastıracak şekilde tutup ritmik bir şekilde sallamak çok önemli. Beyaz gürültü olarka süpürge, fön ve ya da davlumbaz sesi kullanıyoruz. I Phone’da aplikasyonlar var, bazen de meditatif klasik müzik ninnileri dinletiyoruz. Çekim ortamı her zaman 28-29’c sıcaklıkta oluyor bu da miniklerin uyuması için ayrıca kolaylaştırıcı bir etken oluyor.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

10- Çekim günü, annelerin çekime gelmeden önce yapması gereken yada dikkat etmesi gereken detaylar var mı?

Çekimle ilgili tüm dekor ve malzemeler bizde mevcut oluyor annelerin sadece anne&bebek konsepti için nötr renkte bluz giymelerini rica ediyoruz. Bir de bebişler uyumamış ve aç olurlarsa çekim öncesi bizim için daha iyi oluyor hemen besleyip uyutuyoruz.

 

11- Peki çekime gelen bebeğimiz hazır değilse; ağlıyorsa, uyumuyorsa, huzursuzsa ne yapıyorsunuz? 

Her bebek bir noktada uyuyor, bazı bebekler 10 dakikada uyurken bazıları 2 saatte uyuyor. Bunun için sabırla bekleyip doğal döngüde uykuları gelene kadar onları pışpışlayıp beyaz gürültü eşliğinde uyumaları için çabalıyoruz. Uykuya çok direnen bebekleri sararak çekim yapıyoruz, elleri ve ayaklarını da içeri alacak şekilde elastik Wrap ile sarılı bebekler anne karnını anımsattığı için huzurla uykuya teslim oluyorlar. 

 

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

12- Ortalama bir çekim kaç saat sürüyor?

Tamamen bebekten bebeğe ve kaçıncı günde çekimi yaptığımıza bağlı olarak değişiyor. 7-8 günlük bir bebek 2-3 saatte çekilebilirken 15-20 gün arası bu süre 3-4 hatta bazen 5 saati buluyor. Bu sürenin büyük kısmını uyutmaya çabalamakla geçiriyoruz, bebeği uyutup sabitledikten sonra çekmek 5-10 dakika sürüyor.

 

13- Tabi ki, her çekimin ön hazırlık süreci kadar çekim sonrasında fotoğrafların seçilmesi, düzenlenmesi de bir o kadar vakit alıyor. Bu durumda her bir çekim için ortalama kaç saat çalışmış oluyorsunuz?

Her aileye çekim için ayırdığımız gün dışında 3 iş günü post prodüksiyon için ayırıyoruz. Sabahlara kadar retouch yapıyoruz, dış mekan için ayrı, bebek için ayrı programlar kullanıyoruz. Önce Lightroom’da temel renk düzenlemesi yapıp arkasından Photoshop uyguluyoruz. Bir çekim için çekim günü 3-4 saat photoshop için 8-9 saat toplamda 12 saat gibi bir süre ayırmış oluyoruz.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

Tabi yeni doğan çekimlerinin yanı sıra rüya gibi hamilelik çekimleri ve birbirinden eğlenceli 1 yaş çekimleri de yapıyorsunuz.  

14- Anne adaylarımız için hamilelik çekiminin, hamileliğin kaçıncı ayında yapılması uygun olur? 

Hamile çekimlerini 30-35. Hafta arasında yapmayı tercih ediyoruz, karın belli oluyor ancak son ayın ödemleri henüz olmuyor ve anne için en ideal ve risksiz dönem oluyor.

 

15-  Peki tüm çekimler için, ne kadar süre önce randevu alıp çekim gününü netleştirmek gerekiyor?

Hamile ve doğum çekimi için 6, yenidoğan çekimi için 8 hafta önceden haber verilmesini rica ediyoruz. 

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

16- Dışarıdan çok zevkli görünse de her işte olduğu gibi bu işinde zor yanları vardır değil mi?
Yeni çıktığın bu yolda karşılaştığın zorluklar nelerdir? 


Yenidoğan fotoğrafçılığı sürekli kendinizi yenilemeniz ve geliştirmeniz gereken bir alan. Bunu severek de yapıyoruz ve ciddi emek veriyoruz. Saatlerce yurtdışındaki tedarikçilerle yazışıyor üretilen malzemeleri aylarca bekliyoruz. Özel tasarım kıyafetler yaptırıp ciddi maliyetlere yurtdışından getirtiyoruz. Sonra bakıyoruz burada 2 gün sonra bire biri yapılmış. İlham olmak çok güzel bir şey, konseptten ilham alınıp farklı bir versiyonu yapılabilir, beğenip kaynağından aynısı da alınabilir. Zaten soran herkesle yurtdışı malzeme tedarikçilerimizi paylaşıyor, yurtiçi tedarikçilerini fotoğrafların üstünde etiketliyoruz. Mesleğe yeni başlayıp tavsiye isteyen her fotoğrafçı adayı ile tecrübelerimizi paylaşıyoruz hatta bloğumda yeni başlayanlar için tecrübelerimi aktardığım bir yazı bile paylaştım. Bu kadar paylaşımcı ve destekleyici bir anlayış içindeyken, çok beğenildiyse emek verilen şeyin kaynağını sorup aynısından edinmek yerine sahte hesaplarla takip edip ekran görüntüsü alarak ürettirmek (ilham alıp farklı bir versiyonunu değil bire birini ne yazık ki) gerçekten son derece üzücü oluyor. Kişi kendisine ve mesleğine saygı duymadığı müddetçe de bizim bu gibi insanlarla baş edebilme şansımız ne yazık ki olmuyor. 
Ayrıca bu işte en önemli şey samimiyet diyerek tek bir sahte takipçi olmadan bu noktaya gelmek için çabalıyorsunuz ama bakıyorsunuz sahte takipçi, yorum ve beğeni ile gerçek sayılarını 20-30 katına getiren kişiler oluyor. Haksız rekabet ve ucu dolandırıcılığa giden bir yolda yürüyen bu tarz insanlarla da mücadele edemiyoruz sadece yenidoğan fotoğrafçılığı piyasasının kalitesini düşürdükleri için üzülüyoruz.

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

17- Little Posers olarak İstanbul merkezli bir firma olmanıza rağmen ününüz ve başarınız Türkiye’nin dört bir yanına hatta yurt dışına kadar yayıldı.  Çekim yaptırmak isteyip de uzakta olduğu için İstanbul’a gelemeyen kişiler için şehir dışına hizmet verebiliyor musunuz? 

Ne yazık ki şehir dışına çıkma şansımız çok fazla olmuyor. İzmit, Bursa gibi yakın mesafe yerlere gidebiliyoruz. Uzak şehirlerden çekim için aileler geliyor bu da bizi çok mutlu ediyor. Bugüne kadar Bahreyn, Katar, Gürcistan, Ankara, Çanakkale, Yalova, Ordu ve Adana’dan aileler geldi ve biz de verilen emeğin böylesine takdir edilmesi karşısında son derece mutlu bir şekilde bu ailelere harika çekimler gerçekleştirdik.

 

18- Başka şehirlerden yoğun talep gördüğünüzü fark eden meslektaşlarınız sizden Little Posers markasının Franchise talebinde bulunuyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz ve nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Ankara’dan her gün 4 - 5 aile bizimle iletişime geçiyor, çok ciddi bir potansiyeli var bu sebepten ilk franchise’ı buraya vermek üzere duyuruda bulunduk. Henüz şartlarımızı tam sağlayacak bir aday bulamadık ama bulursak tabi ki tüm malzeme tedariği ve bilgi bigi birikimimizi aktararak gelen aileleri bu kaynağa yönlendireceğiz. Bu esnada gelen taleplerin de boşa gitmemesi için duyuruda bulunduk ve bize geri dönen fotoğrafçılardan seçtiğimiz isimlere gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. 

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

19- Hızla artan başarınızın ardından geleceğe dair yeni plan ve projeleriniz var mı?

İnsan bir işi gerçekten aşkla yapıyorsa birçok yenilik ve fikir kendiliğinden zihninde oluşuyormuş :) elimde olmadan sürekli farklı bir şeyler aklıma geliyor ve bu fikre en uygun tedarikçimle iletişime geçip tasarlattırıyorum. Şu anda erkek bebekler için yeni temalar çalışıyoruz, 1 yaş çekimleri için ciddi yatırımlar yapıyoruz. Avrupa standartlarında kurduğumuz stüdyomuzda yakın zamanda birçok çekim aynı anda yapılacak. Ekibimizde hamile ve 1 yaş çekimlerini eşimle yapıyoruz, doğumda ikiz kardeşim yer alıyor, yenidoğan çekimlerini ben yapıyorum. Ekip içi rol dağılımını biraz daha farklılaştırıp alamayıp geri çevirmek durumunda kaldığımız işleri de alabilecek şekilde bir yapılanmaya gitmeyi düşünüyoruz. 

little posers fotoğrafçılık yeni doğan, hamile çekimi

Markanızın başarısının yanı sıra yıllardır sizi severek takip edenler için, şimdi size dair hızlı bir tur yapalım :)

Kaç Yaşındasın: 33

Nerelisin: İstanbul

Burcun: Boğa

En büyük hayalin: İşimi her zaman en iyi şekilde yapmak 

En sevdiğin özelliğin: Sabırlı olmak 

En çok görmek istediğin yer: İzlanda

Kendini şımartmak istediğinde yaptığın ilk şey: Eskiden olsa yeni tasarım bir çanta derdim ama şu anda yurtdışından yeni prop almak diyebilirim :)

Her şeyi bir kenara bırakıp, yeni bir iş kuracağın kesinleşince ilk kime söyledin? (Eşin Dehan ve ikizin Dilem dışında)
Anneme söyledim ve “onca senelik kurumsal emeğim çöpe mi gidecek deli misi kızım?” diyeceğini sanırken beni gönülden destekledi. Siz bir şeyi bu kadar istiyorken tüm evren yanınızda oluyormuş :)

Little Posers ile birlikte moda sektörü ve bloggerlığa dair her şey bittimi senin için?  
Aslında bitmedi, sadece zaman ayıramıyorum. İşten arda kalan tüm zamanımı oğlum Can ile geçiriyorum yoksa blog yazmayı gerçekten çok özlüyorum.

5 yıl öncesine gitsen kendine ne söylerdin: Güveneceğin insanları daha doğru seç herkesi kendin gibi sanma derdim

Sevgili Gizem, bize vakit ayırdığın için ve bu harika sohbet için çok teşekkür ederiz.

Little Posers

 

 

BALONLAR BAŞ KÖŞEYE

Balonların mutlulukla bir ilgisi olmalı değil mi? Yaşınız kaç olursa olsun anında içinizdeki çocuğa ulaşır, yüzünüzde kocaman bir gülümseme yaratır.&n

SOFRALARINIZI ÇİÇEKLENDİRİN

SUKULENTLERİ MERCEK ALTINA ALIYORUZ

UNICORN TEMALI PARTİLER

PANTONE 2017'NİN RENGİ

Daha Fazlası
Instagram
Sayfa Ba?yna Dön